Dekorasyon

Anasayfa / Dekorasyon

Dekorasyon Nedir?

Eldeki imkanlar ve malzemeler kullanılarak, sahip olunan zevkler ve kültür düzeyi çerçevesinde; yaşanan, çalışılan, zaman geçirilen mekanı sahiplenmek, işlevsel hale getirmek, daha rahat yaşamak, süslemek, güzelleştirmek amacıyla yapılan tüm işlere dekorasyon adı verilebilir. Bazı çevrelerde ise sosyo kültürel açıdan bakıldığında, statü sembolü olarak görülebilir. Belli bir yaşam stilini ifade etmek için kullanılabilir.

 

Dekorasyon Nasıl Yapılır?

  • Dekore edilecek mekânın kullanım amacı belirlenerek işe başlanır. Ev mi, işyeri mi? Ev ise dekore edilecek yer oda mı, salon mu, mutfak mı, belirlendikten sonra ihtiyaçlar belirlenir.
  • Mekânın işlevsiz objelerle doldurulması, pek hoş olmayacaktır. Bakıldığında, çok güzel düzenlenmiş, renk uyumu, tarz uyumu gibi ayrıntılara çok dikkat edilmiş bir salona girip, oturacak yer bulamayabilirsiniz. Ya da oturduktan sonra, elinizdeki içecek bardağını koymak için, sehpada boş yer bulamayabilirsiniz.
  • Mekânın kullanım amacına uygun ihtiyaçları karşılayacak objeler, eşyalar, yeni olmak zorunda da değildir çoğu zaman. Uzun zaman kullandığınız bir koltuk takımının kılıfını yenilemek, dekore etmek açısından, oldukça büyük bir adım sayılabilir. Son zamanların DIY (Do it yourself’in [kendin yap]kısaltması) moda akımını takip etmek, ekonomik çözümler bulmanızı sağlayabilir.
  • Düzenlenecek alanı kaç kişi kullanacak? Kullanacak kişinin yaşı kaç? Cinsiyeti ne? Gibi sorular, dekorasyonu özelleştirmek için cevaplanmalı.
  • Tüm bu cevaplardan sonra kullanacak kişinin zevki, kültür yapısı gibi daha kişisel özelliklere bakılmalı.
  • Artık malzeme seçimine geçilebilir. Eldeki verilere göre, bu iş için ayrılan bütçe göz önünde bulundurularak, var olan malzemeler de kullanılmaya çalışılarak, bir taslak çizilebilir. Bu iş için yazılmış programlar, internet yardımıyla bulunabilir. Bu programa, elinizdeki mekânın ölçülerini ve şeklini girip, malzemeleri sanal ortamda yerleştirip görmeye çalışmak, kafanızda son halini canlandırmak için yardımcı olacaktır. Bu sayede, bir koltuğu dört kez taşıyıp, hala yerini beğenmeme ihtimalini ortadan kaldırmış olursunuz.
  • Büyük parçalar yerleştikten sonra; vazolar, tablolar, biblolar gibi objeleri yerleştirerek, küçük ayrıntılarla, bütünü tamamlayabilirsiniz.
  • Tüm bunları yaparken, genel bir renk uyumu, stil uyumu göz önünde bulundurulması, sonucun daha çok kişi tarafından beğenilmesi, göz yormaması için faydalı olacaktır.

 

Tadilat Hakkında

Dekorasyon denince, daha çok hareketli eşyalar akla gelir. Ancak bir odanın duvarını boyamak, banyodaki küvetin yerini değiştirmek veya kaldırmak, mutfak dolaplarını yenilemek de dekorasyon işlerindendir.

Artık neredeyse her ilde bulunan yapı marketler sayesinde, bu işleri kendiniz de yapabilirsiniz. Elbette, bu işler biraz daha fazla el becerisi ve uzmanlık ister. Siz istediğiniz değişiklikleri tespit ettikten sonra, bir fiyat araştırması yaparak; uygun olan bir ustaya mekanı teslim etmek, zaman ve para kaybını en aza indirecek, çok emek harcadığınız halde bir türlü istediğiniz gibi görünmeyen iş karşısında üzülmenizi engelleyecektir.

 

Dekorasyon Hizmetlerimiz

Ev Dekorasyonu

Ofis Dekorasyon

Mutfak Dekorasyonu

Banyo Dekorasyonu

Mekanik Tesisat ve Dekorasyon Hizmetleri

Copyright İvme Mekanik © 2018. Her Hakkı Saklıdır.
Top